Ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων για εγγραφές, μέσω ΕΣΠΑ στους Παιδικούς Σταθμούς, τα ΚΔΑΠ και ΚΔΑΠ-ΜΕΑ για το σχολικό έτος 2021-2022

Ξεκίνησε τη Δευτέρα  19 Ιουλίου 2021 η ηλεκτρονική υποβολή  αιτήσεων για εγγραφές μέσω ΕΣΠΑ στο πλαίσιο της δράσης «ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ» για τους Παιδικούς Σταθμούς, τα ΚΔΑΠ και  ΚΔΑΠ ΜΕΑ  για το σχολικό έτος 2021-2022 και θα ολοκληρωθεί την Τρίτη 3 Αυγούστου 2021 και ώρα 23:59

Η είσοδος στην ηλεκτρονική εφαρμογή θα  γίνει με τη χρήση των κωδικών διαπιστευτηρίων (κωδικοί taxisnet), της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (ΓΓΠΣΔΔ) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ιστοσελίδα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. (www.eetaa.gr, paidikoi.eetaa.gr).

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν:

α)οι εργαζόμενες στην Ελλάδα, που είναι μισθωτές πλήρους ή μερικής απασχόλησης, αορίστου ή ορισμένου χρόνου ή με εργόσημο ή άλλες μορφές ευέλικτης απασχόλησης ή αυτοαπασχολούμενες

β)οι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν δελτίο ανεργίας σε ισχύ ή άλλο ισοδύναμο έγγραφο.

Επισημαίνεται ότι τα άτομα στα οποία έχει παραχωρηθεί η επιμέλεια με δικαστική απόφαση καθώς και οι δικαστικοί συμπαραστάτες που έχουν οριστεί με απόφαση σε ισχύ ή είναι  ανάδοχοι γονείς, πρέπει απαραιτήτως να ανήκουν σε μία από τις ανωτέρω κατηγορίες.

Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης στην Πρόσκληση, οι τακτικοί και αορίστου χρόνου υπάλληλοι του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ., καθώς και οι μόνιμοι και αορίστου χρόνου υπάλληλοι των Ο.Τ.Α. (α’ και β’ βαθμού) και των Ν.Π.Δ.Δ. των Ο.Τ.Α., οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν αίτηση μόνο για τις κατηγορίες των θέσεων Β3 και Δ του Άρθρου 3 της πρόσκλησης της Ε.Ε.Τ.Α.Α.

Επισημαίνεται ότι δεν είναι δικαιούχοι της Δράσης οι συνταξιούχοι.

Κριτήρια επιλογής είναι η οικογενειακή, οικονομική κατάσταση καθώς και η κατάσταση απασχόλησης.

Οι αιτούσες που υποβάλλουν για τέκνο/ανάδοχο τέκνο/άτομο με αναπηρία για την κατηγορία θέσης  Δ, εξαιρούνται των προϋποθέσεων συμμετοχής: ύψος οικογενειακού εισοδήματος, κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση.

Οι αιτούσες άτομα με αναπηρία, με ποσοστό αναπηρίας άνω του 67%, εξαιρούνται μόνο ως προς το ύψος του οικογενειακού εισοδήματος.

Ο Δημοτικός Οργανισμός Παιδείας Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας (Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ)  προκειμένου να διευκολύνει τους ενδιαφερόμενους για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων , θα παρέχει τεχνική υποστήριξη από τη Τετάρτη 21/07/2021 έως την Τρίτη 03/08/2021 (εκτός Σαββάτου, Κυριακής και αργιών) από ώρα 08:00-18:00 στα γραφεία του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. (Περιοχή Καμάρες πλησίον Γηροκομείου).

Οι ενδιαφερόνενοι θα προσέρχονται κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού και συγκεκριμένα:

Τετάρτη 21/07/2021, Πέμπτη 22/07/2021 και  Παρασκευή 23/07/2021,  για τους:

Α’ Παιδικό Σταθμό  -Β΄ Παιδικό Σταθμό – Γ΄ Παιδικό Σταθμό

– Τρίτη 27/07/2021, Τετάρτη 28/07/2021 και  Πέμπτη   29/07/2021

για τους:

Α’ Βρεφονηπιακό Σταθμό – Β΄ Βρεφονηπιακό Σταθμό

Παιδικό Σταθμό Βασιλικού.

–  Παρασκευή 30/07/2021,  Δευτέρα 02/08/2021 και  Τρίτη 03/08/2021  για τους:

Παιδικό Σταθμό Νέας Αρτάκης –  Παιδικό Σταθμό Δροσιάς.

2). Οι ενδιαφερόμενοι που έχουν αποστείλει αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τα  ΚΔΑΠ  θα ενημερωθούν τηλεφωνικά για την ημέρα και την ώρα του ραντεβού. Όσοι δεν έχουν στείλει  αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μπορούν να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο 22210 20241 προκειμένου να κλείσουν ραντεβού.

3). Οι ενδιαφερόμενοι για τα ΚΔΑΠ ΜΕΑ θα εξυπηρετούνται κατόπιν  τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 22210- 37920 ( Μηλιάνης Γεώργιος).

Παρακαλούνται όσοι προσέλθουν στα γραφεία για την υποβολή αιτήσεων να τηρούν όλα τα μέτρα προστασίας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Πληροφορίες στο τηλέφωνο επικοινωνίας  του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ  22210 20241.