Διανομή τροφίμων από τον Δήμο Χαλκιδέων σε δικαιούχους του ΤΕΒΑ.

14 Δεκ

Διανομή τροφίμων από τον Δήμο Χαλκιδέων σε δικαιούχους του ΤΕΒΑ

Τρόφιμα σε 4.595 δικαιούχους, που αφορούν 1.937 οικογένειες, ξεκίνησε από το πρωί σήμερα Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου ο Δήμος Χαλκιδέων, μέσω του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας (ΔΟΠΠΑΧ).

Πρόκειται για δικαιούχους του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας Απόρων (ΤΕΒΑ), που εφαρμόζεται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής ή και Βασικής Υλικής Συνδρομής και επιλέγονται σύμφωνα μεεισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια.

Τη διαδικασία διανομής τροφίμων συντονίζει ο Πρόεδρος του Δημοτικού Οργανισμού (ΔΟΠΠΑΧ) Σωτήρης Ανυφαντής, ο οποίος τόνισε ότι στόχος είναι η διανομή τροφίμων να γίνεται σε συνθήκες αξιοπρέπειας, που να εξυπηρετούν απόλυτα τους δικαιούχους.