Εκδήλωση στο Β΄ΚΑΠΗ Χαλκίδας για την Ελληνική Μουσική Παράδοση.

7 Μαΐ

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Κέντρου Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης», πραγματοποιήθηκε εκδήλωση το απόγευμα της Παρασκευής 4 Μαΐου στον χώρο του Β΄ΚΑΠΗ Χαλκίδας, με τη συνεργασία του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης (ΔΟΠΠΑΧ) του Δήμου Χαλκιδέων.

Στον χώρο αυτό, ο καθηγητής εθνικομουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Λάμπρος Λιάβας είχε συνάντηση με κοινωνικούς λειτουργούς και μέλη των ΚΑΠΗ, μέλη του Συλλόγου «Τ΄Αλωνάκι» και παραδοσιακούς μουσικούς με τους οποίους συζήτησε για τις μνήμες τους από τα τραγούδια, τους χορούς και τα έθιμα της περιοχής.

Εκ μέρους του Δήμου Χαλκιδέων παρέστησαν ο Δήμαρχος Χρήστος Παγώνης και ο Πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΧ Σωτήρης Ανυφαντής, οι οποίοι συνεχάρησαν το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης», για τις εκπαιδευτικές τους δράσεις, που στόχο έχουν τη διάσωση και προβολή της Ελληνικής Μουσικής Παράδοσης. Επιπλέον, συνεχάρησαν τον καθηγητή Λάμπρο Λιάβα για τον ρόλο που επιτελεί προς την ίδια κατεύθυνση, μέσα από τις εκπομπές του στην τηλεόραση («Το αλάτι της γης»).