Έληξε με επιτυχία 1ο Τουρνουά Τάβλι, μεταξύ των μελών των ΚΑΠΗ

Με μεγάλη επιτυχία και πολλές συμμετοχές, πραγματοποιήθηκε από τις 10 έως τις 17 Μαΐου, το 1ο Τουρνουά Τάβλι, μεταξύ των μελών των ΚΑΠΗ του Δήμου Χαλκιδέων, που διοργανώθηκε από τον Δημοτικό Οργανισμό Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης (ΔΟΠΠΑΧ) του Δήμου Χαλκιδέων.

Συμμετείχαν μέλη από 11 ΚΑΠΗ και η πρώτη φάση των αγώνων περιελάμβανε αναμετρήσεις μέσα στους χώρους τους, την Τετάρτη 10 Μαΐου. Στη συνέχεια, διεξήχθησαν στις 17/5/2017 η προκριματική φάση του Τουρνουά, ο ημιτελικός και ο τελικός και η διοργάνωση ολοκληρώθηκε με την απονομή των κυπέλλων και μεταλλίων στους νικητές.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε το ΚΑΠΗ της Αγίας Ελεούσας, που εκπροσωπήθηκε στον τελικό από τον Νικόλαο Ευθυμίου, ο οποίος νίκησε τον Ιωάννη Σπετσιώτη του Β΄ΚΑΠΗ Χαλκίδας.

Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΧ Σωτήρης Ανυφαντής, ο Αντιπρόεδρος Κωνσταντίνος Μπαρούτας και άλλα μέλη της διοίκησης του Δημοτικού Οργανισμού, οι οποίοι συνεχάρησαν τους νικητές, αλλά και όλους τους συμμετέχοντες.

Ο Πρόεδρος Σ. Ανυφαντής υπογράμμισε χαρακτηριστικά πως οι άνθρωποι της τρίτης ηλικίας αποδεικνύουν καθημερινά ότι αποτελούν ζωντανό κομμάτι της κοινωνίας και το επιβεβαιώνουν με τις δράσεις τους. Ανέφερε ακόμη ότι στόχος είναι το Τουρνουά να αποτελέσει θεσμό, αφού άλλωστε αγκαλιάστηκε από όλα τα μέλη των ΚΑΠΗ. Τέλος, ευχαρίστησε όλους τους εθελοντές, αλλά και τους υπαλλήλους του ΔΟΠΠΑΧ που βοήθησαν στην οργάνωση του Τουρνουά, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.