Επαναλειτουργία των δομών του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

2 Ιούν

Επαναλειτουργούν από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 οι παρακάτω δομές του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

1)Παιδικοί -βρεφονηπιακοί Σταθμοί με:

• Εκ περιτροπής προσέλευση των νηπίων ανά ημέρα στο Α΄ Παιδικό και Α΄ Βρεφονηπιακό κατόπιν συνεννόησης με τους γονείς και καθημερινή προσέλευση, των νηπίων που επιθυμούν να συνεχίσουν, στους υπόλοιπους παιδικούς σταθμούς.
  • Μείωση της διάρκειας του ημερήσιου ωραρίου προσέλευσης και αναχώρησης των νηπίων (7:00 -14:00).
  • Επιμερισμό των νηπίων σε μικρότερες ομάδες με ανώτατο αριθμό τα 15 παιδιά ανά ομάδα. Οι ομάδες θα αποτελούνται σταθερά από τα ίδια παιδιά.
  • Μη προσέλευση των νηπίων που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου, ή νοσούν, ή συγκατοικούν με άτομο που ανήκει σε αυτές ή νοσεί.

2)Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) με:

• Επιμερισμό των παιδιών σε μικρότερες ομάδες με ανώτατο αριθμό τα 15 παιδιά ανά ομάδα. Οι ομάδες θα αποτελούνται σταθερά από τα ίδια παιδιά.
  • Μη προσέλευση των παιδιών που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου, ή νοσούν, ή συγκατοικούν με άτομο που ανήκει σε αυτές ή νοσεί.
  • 3)Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ) με:
    • Εκ περιτροπής προσέλευση των ωφελούμενων ανά ημέρα
    • Μείωση της διάρκειας του ημερήσιου ωραρίου(7:30-12:30)
    • Δημιουργία μικρότερων τμημάτων (3-4 ατόμων) στα οποία συμμετέχουν τα ίδια άτομα.
    • Για τη επαναλειτουργία των δομών έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας και προσωπικής υγιεινής, σύμφωνα με τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας και τις οδηγίες που δόθηκαν από τον Παιδίατρο των Παιδικών Σταθμών.