Επίσκεψη στην Εστία Γνώσης Χαλκίδας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus

19 Οκτ

Το Φαινόμενο του Πορθμού του Ευρίπου, την ερμηνεία του και τις μοναδικότητες του παρακολούθησαν και πληροφορήθηκαν 41 μαθητές, μαθήτριες, καθηγητές και καθηγήτριες από τέσσερις διαφορετικές χώρες της Ευρώπης.

Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 επισκέφθηκαν την Εστία Γνώσης Χαλκίδας 33 μαθητές/τριες και 8 καθηγητές/τριες από 4 ευρωπαϊκές χώρες στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus. Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε στην προκειμένη περίπτωση με την ευθύνη του 2ου Γενικού Λυκείου Αλιβερίου και οι χώρες που συμμετείχαν ήταν η Ιταλία, η Ισπανία, η Ολλανδία και φυσικά η Ελλάδα.

Υπεύθυνοι του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες του 2ου Γενικού Λυκείου Αλιβερίου κυρίες Λίτσα Γλάρου και Αναστασία Ελαφρού. Στους μαθητές και καθηγητές από τις παραπάνω χώρες παρουσιάσθηκε το Φαινόμενο του Πορθμού του Ευρίπου, η ερμηνεία του και οι μοναδικότητες του. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και απεύθυνε χαιρετισμό η Πρόεδρος του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. κυρία Σοφία Χονδρογιάννη εκπροσωπώντας ταυτόχρονα την Δήμαρχο Χαλκιδέων κυρία Έλενα Βάκα.

Το 2ο Γενικό Λύκειο Αλιβερίου απένειμε στην Πρόεδρο του ΔΟΠΠΑΧ, κυρία Σοφία Χονδρογιάννη και στον επιστημονικό υπεύθυνο της Εστίας Γνώσης, Δρ. Αντώνιος Αντωνίου, ευχαριστήριες αναμνηστικές πλακέτες.