«Παραμύθια για να σπάτε κέφι» – Θεατρική Παράσταση για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

«Παραμύθια για να σπάτε κέφι» - Θεατρική Παράσταση για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

Ο Δημοτικός Οργανισμός Παιδείας Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας (Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.), σας προσκαλεί στην Θεατρική Παράσταση «Παραμύθια για να σπάτε κέφι» που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 17 Απριλίου 2019 και ώρα 18:00 στο Συνεδριακό Κέντρο Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας, για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Χαλκιδέων.

Η Θεατρική ομάδα Τόπι διασκευάζει ιστορίες του μεγάλου δάσκαλου και λογοτέχνη Τζιάνι Ροντάρι,  δίνοντας αφορμή στα παιδιά να δουν τον κόσμο με μια διαφορετική ματιά. Πιο επίκαιρα από ποτέ, τα παραμύθια του Ροντάρι μιλούν για τον εθισμό στην τηλεόραση και το διαδίκτυο,(τα τάμπλετ), για τον ρατσισμό, για την λύση των προβλημάτων μέσω της ομαδικής συμβολής, για την δύναμη του χορού και της μουσικής.

Κοινός παρανομαστής στις ιστορίες του Ροντάρι είναι η διαχρονικότητα των θεμάτων του, το ανήσυχο πνεύμα των ηρώων του , ο ηθικός προβληματισμός του και η θαρραλέα διαμαρτυρία.

Μαθήματα ζωής κι αισιοδοξίας μέσα από σύντομες, απλές και αστείες ιστορίες που ενεργοποιούν τη φαντασία.

Ελάτε να παίξουμε όλοι μαζί, να γίνουμε όλοι ένα!