Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια των ΚΔΑΠ – ΜΕΑ

Πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια των ΚΔΑΠ - ΜΕΑ

Με προσήλωση στο έργο του και με στόχο την εφαρμογή προγραμμάτων για τη βελτίωση της καθημερινότητας των συμπολιτών μας με αναπηρία και των οικογενειών τους, ο Οργανισμός Παιδείας – Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας εγκαινίασε χθές, Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018, το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες του Δήμου Χαλκιδέων.

Στα εγκαίνια του κέντρου τελέσθηκε αγιασμός από τον Μητροπολίτη Χαλκίδας κ.κ. Χρυσόστομο, παρουσία των εργαζομένων του οργανισμού, των ωφελουμένων και των συγγενών τους. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδας, κ.κ. Χρυσόστομος, στην σύντομη ομιλία του ανέφερε ότι χρειάζεται μεγάλη υπομονή αλλά και αγάπη για να ολοκληρωθεί και για να λειτουργήσει μια τέτοια δομή.

Ο πρόεδρος του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. Σωτήρης Ανυφαντής αναφέρθηκε στην τεράστια σημασία που έχει η δομή τόσο για τα άτομα που συμμετέχουν στο πρόγραμμα όσο και στους συγγενείς του.

Το παρόν στα εγκαίνια έδωσε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, ο οποίος ευχαρίστησε όσους συνέβαλαν στο να παραδωθεί η δομή στους δημώτες της Χαλκίδας και τόνισε ότι η ειδική αγωγή και γενικότερα οι δομές ΑμέΑ αποτελούν προτεραιότητα για το Δήμο Χαλκιδέων.