Προσφορά στους ηλικιωμένους του Βοήθεια στο Σπίτι από τον ΔΟΠΠΑΧ

Οι πέντε δομές του Βοήθεια στο Σπίτι που λειτουργούν, υπό την εποπτεία του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης (Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ ) του Δήμου Χαλκιδέων, έχουν ως σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των ηλικιωμένων και αναπήρων του δήμου μας. Περίπου 300 ωφελούμενοι λαμβάνουν, κατά την εκτίμηση της κατάστασης τους από τις Κοινωνικές Λειτουργούς των προγραμμάτων, υπηρεσίες νοσηλευτικές, κοινωνικές και άλλες από το συγκεκριμένο προσωπικό σε όλες τις δημοτικές ενότητες (Χαλκίδα, Ληλάντιο, Ν. Αρτάκη, Ανθηδόνα και Αυλίδα).

Το κομμάτι αυτό του Οργανισμού έχει να κάνει με μια ευαίσθητη ομάδα, τους ηλικιωμένους. Όσοι εξυπηρετούνται από το Πρόγραμμα, είτε δεν έχουν κάποιο συγγενικό πρόσωπο για να τους φροντίζει είτε είναι σωματικά ή οικονομικά ανήμποροι και δέχονται υπηρεσίες κατά το μέγιστο δυνατό .

Τις Άγιες Ημέρες του Πάσχα ,δεν ήταν δυνατόν να ξεχάσουμε αυτή την ευαίσθητη ομάδα ανθρώπων. Προκειμένου να απαλύνουμε τις καρδιές τους και να τους κάνουμε να μην νιώθουν μοναξιά αυτές τις ημέρες των εορτών, φροντίσαμε με τη βοήθεια του προσωπικού του Βοήθεια στο Σπίτι , να τους προσφέρουμε πασχαλινά κουλουράκια .