Πρωτοχρονιάτικη πίτα από το ΚΑΠΗ Αφρατίου

Τον κοινωνικό ρόλο που επιτελούν τα Κέντρα Προστασίας Ηλικιωμένων (ΚΑΠΗ), κυρίως στα χρόνια της οικονομικής κρίσης, επεσήμανε ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, μιλώντας σε εκδήλωση του ΚΑΠΗ της Τοπικής Κοινότητας Αφρατίου, το βράδυ της Τετάρτης 17 Ιανουαρίου.

Όπως είπε ο Δήμαρχος, η Δημοτική Αρχή μέσα από ένα δίκτυο Κοινωνικών Δομών, το οποίο διαχειρίζεται ο Δημοτικός Οργανισμός Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης (ΔΟΠΠΑΧ), βρίσκεται δίπλα στα άτομα της τρίτης ηλικίας, θέτοντας αυτά στο προσκήνιο, δεδομένου ότι τα ΚΑΠΗ αποτελούν χώρους έκφρασης, ζωντάνιας, δημιουργικότητας και κοινωνικής φροντίδας.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν στη συνέχεια ο Πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΧ Σωτήρης Ανυφαντής και ο Αντιδήμαρχος Ληλαντίων Γιώργος Γιογιός.

Ακολούθησε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του ΚΑΠΗ και κλήρωση δύο δώρων για μέλη του.