Σε εγρήγορση οι κοινωνικές δομές του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

Ο Δήμος Χαλκιδέων, μέσω του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης Χαλκίδας (Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ), συνεχίζει και ενισχύει την κοινωνική του δράση και βρίσκεται κοντά στους συμπολίτες μας, με σκοπό την ανακούφιση των αδύναμων και αποκλεισμένων ανθρώπων και όσων δεν έχουν τη δυνατότητα να μετακινηθούν, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού. Συγκεκριμένα:

1. Προσφέρεται καθημερινά συσσίτιο σε 200 ωφελούμενους, μέχρι στιγμής, με διανομή του φαγητού κατ’ οίκον.
2. Προσφέρει υπηρεσία σε κάθε συμπολίτη, που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και δεν μπορεί να βγει έξω από το σπίτι του, για να εξυπηρετηθεί στην αγορά τροφίμων και φαρμάκων.
3. Από την Παρασκευή 27 Μαρτίου έως την Τετάρτη 1 Απριλίου, οι ωφελούμενοι του Κοινωνικού Παντοπωλείου θα προμηθεύονται τρόφιμα από τις 10:00 έως τις 12:00 το πρωί, με την τήρηση των κανόνων προστασίας που προβλέπονται για τα καταστήματα προμήθειας τροφίμων.
4. Συνεχίζεται κι ενισχύεται το πρόγραμμα “Βοήθεια στο Σπίτι”, με επιπλέον οχήματα και προσωπικό και με την τήρηση όλων των κανονισμών υγιεινής και ασφάλειας.
5. Ζητούμε από τους πολίτες να μας ειδοποιήσουν για τυχόν περιστατικά αστέγων, προκειμένου να τους παρέχουμε βοήθεια.
6. Η τηλεφωνική γραμμή βοήθειας είναι το 2221020241 και είναι στη διάθεση των ανθρώπων που έχουν ανάγκη, καθημερινά από τις 08:00 το πρωί έως και τις 20:00 το βράδυ.

Στην προσπάθεια να είμαστε κοντά στους δημότες και να τους προσφέρουμε κάθε δυνατή βοήθεια, εργαζόμαστε καθημερινά, για να αντιμετωπίσουμε οποιαδήποτε νέα ανάγκη προκύψει.