Τα μέλη των ΚΑΠΗ του Δήμου Χαλκιδέων θα “σερφάρουν” στο διαδίκτυο

Στην προσπάθειά του να φέρει σε επαφή τα άτομα της τρίτης ηλικίας με τις νέες τεχνολογίες, ο Δήμος Χαλκιδέων, μέσω του Δημοτικού Οργανισμού (ΔΟΠΠΑΧ) ξεκίνησε πιλοτικά μαθήματα εκμάθησης ηλεκτρονικών υπολογιστών στα μέλη των ΚΑΠΗ.

Διεξάγονται σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο κτίριο του 4ου ΚΑΠΗ Χαλκίδας, το οποίο εξοπλίστηκε με ηλεκτρονικούς υπολογιστές και θα γίνονται δύο φορές την εβδομάδα.

Στόχος είναι το πρόγραμμα σταδιακά να επεκταθεί, με σκοπό την ενίσχυση της κοινωνικότητας των ατόμων της τρίτης ηλικίας, τα οποία εκπαιδεύονται πάνω στις βασικές αρχές των ηλεκτρονικών υπολογιστών και χρήσης του διαδικτύου.