Ξεπέρασε κάθε προσδοκία το φετινό Φεστιβάλ του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ.

Ξεπέρασε κάθε προηγούμενη επιτυχία το φετινό 3ο Φεστιβάλ του Δημοτικού Οργανισμού Παιδείας, Προστασίας και Αλληλεγγύης του Δήμου Χαλκιδέων, έστω κι αν η βροχή δεν επέτρεψε την ολοκλήρωση του προγράμματος τη τελευταία ημέρα Πέμπτη 15 Ιουνίου.

Τη πρώτη ημέρα του φεστιβάλ, τα παιδιά των παιδικών σταθμών μάγεψαν το κοινό με τις παραστάσεις τους, τα τραγούδια, τους χορούς και τα παιχνίδια τους! Παράλληλα,στον χώρο έξω από το θέατρο, τα ΚΑΠΗ λειτούργησαν έκθεση με δημιουργίες των μελών τους που παρέμεινε ανοικτή μέχρι το τέλος του Φεστιβάλ.

Το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας περιελάμβανε την οργάνωση Εργαστηρίων Ζαχαροπλαστικής, Ζωγραφικής, Πηλού και Κατασκευών από Ανακυκλώσιμα Υλικά για τα παιδιά των Παιδικών Σταθμών, ενώ στην διάρκεια της λειτουργίας τους, κλόουν, ανιματέρ και ξυλοπόδαροι έπαιζαν με μικρούς και μεγάλους.

Επίσης, το ίδιο βράδυ, παρουσίασαν διάφορες δραστηριότητες (χορό,τραγούδι, αφήγηση) τα παιδιά από τα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ).

Τα ΚΑΠΗ του Δήμου Χαλκιδέων είχαν την τιμητική τους την τρίτη ημέρα του Φεστιβάλ. Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα που παρουσιάστηκε το βράδυ της Τετάρτης 14 Ιουνίου, περιελάμβανε τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς από ομάδες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ ΚΑΠΗ Χαλκίδας και των ΚΑΠΗ Αφρατίου, Αγ. Νικολάου και Φύλλων

Η συμμετοχή του κόσμου ήταν εντυπωσιακή, γεγονός που έκανε ακόμα πιο μεγάλη την επιτυχία του Φεστιβάλ, σε συνδυασμό με τα δρώμενα που παρουσιάστηκαν σε όλη την διάρκεια του.

Με την ευκαιρία ο πρόεδρος του Δ.Ο.Π.Π.Α.Χ. Σωτήρης Ανυφαντής ευχαρίστησε όλους όσοι βοήθησαν στην οργάνωση και την παρουσίαση όλων των δραστηριοτήτων του Φεστιβάλ.

Για να δείτε όλες τις φωτογραφίες της πρώτης ημέρας πατήστε εδώ
Για να δείτε όλες τις φωτογραφίες της δεύτερης ημέρας πατήστε εδώ
Για να δείτε όλες τις φωτογραφίες της τρίτης ημέρας πατήστε εδώ
Για να δείτε όλες τις φωτογραφίες από τα περίπτερα των ΚΑΠΗ πατήστε εδώ